Прибутковий будинок кін. ХІХ – поч. ХХ ст. | ReHERIT
  • Прибутковий будинок кін. ХІХ – поч. ХХ ст.
    • Умань , вул. Садова, 7

Прибутковий будинок. У перше десятиріччя ХХ ст. його власником був Флор Колесницький. У будівлі знаходилася і його крамничка, у якій продавалися зошити, папір, маски, іграшки. Господар будинку з 1903 р. був гласним і торговим депутатом Уманської міської управи. Уже в 1914 р. він, будучи членом міської управи, у той же час був гласним міської Думи. Одночасно Колесницький був членом міських комісій, таких як податкова, будівельна. Надія Суровцова у своїх споминах згадувала, що, коли вона з родиною проживала в будинку Льва Круглого, то його крамничка знаходилася майже навпроти них. Колесницький же був і власником фотографії, яка знаходилася поруч.

З календаря-довідника на 1914 р. відомо, що книжковий магазин Колесницького знаходився вже на вулиці Миколаївській і його прізвище як власника будинку по вул. Садовій відсутнє. Велика ймовірність, що будинок в 1911 р. міг належати Вишнєвському. На таку думку наводить реклама з газети «Голос провинции» від 7 травня 1911 р., у якій вказано, що школа танців С.Л. Гноєнського знаходилася за адресою вулиця Садова, будинок Вишнєвського, № 9. На той час, як і тепер, у власності однієї особи могло бути декілька будинків, які він здавав в оренду або орендував сам. Велика ймовірність, що з початку березня 1914 р. сюди переїхав кравець чоловічого одягу Арон Квітка, у цьому ж році в будинку можливо знаходилося уманське комерційне товариство взаємного кредиту, позаду якого була ювелірна і граверна майстерні С. Сукеркуна. У травні 1920 р. на балконі будинку висіла реклама зубного лікаря М.І. Рабіновича. Невідомо, чи Рабинович переїхав сюди з Садової, 7, чи на цьому будинку просто була його реклама.

З 1913 р. в будинку знаходився готель «Континенталь». У 1915 р. орендарем готелю був Т. Ніколаєвський. Під час перевірки готелю у вересні 1915 р. була зроблена постанова г.губернатора, згідно з якою «…орендатора гостиницы Т. Николаевского, агента гостиницы Б. Дувидовского за допуск парочек подвергнуть аресту в тюрьме: первого на 2 месяца, а второго на 1 месяц. Причем Т. Николаевскому сделано предупреждение, что если в гостинице и впредь будет допускаться подобное тому, то она будет закрыта, а он выслан в отдельные губернии Российской империи». У 1923 р. в будівлі розмістилася редакція газети «Робітничо-селянська правда», яку з 1 січня 1926 р. перейменували на «Селянську правду». У цьому будинку редакція газети знаходилася до 1928 р. З 1924 р. тут також знаходилася контора українського шкіряного тресту «Укршкіртрест». До 1951 р. в будинку розміщувалася артіль «Будівельник» (на той час адреса - К. Маркса, 9). Пізніше тут проживали приватні особи.

Сьогодні у будівлі з 2007 р. знаходяться: на першому поверсі – центр обслуговування бездомних громадян та осіб, які звільнилися із місць позбавлення волі, та відділення благодійної діяльності, а на другому поверсі – уманське козацтво. Збоку від будинку № 5 з березня 2009 р. до грудня 2018 р. знаходився салон краси «Німфа».

Автор тексту — Ігор Кривошея.
Детальніше про активність "Картографування об'єктів культурної спадщини Умані"  за посиланням

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину

    Портал створений і підтримується за фінансового сприяння Європейського Союзу. Його зміст належить виключно партнерам проекту ReHERIT та не обов'язково відображає погляди Європейського Союзу.