Талмуд-тора | ReHERIT
  • Талмуд-тора
    • Умань , вул. Шевченка, 1

Будинок по вулиці Шевченка, 1, збудовано наприкінці ХІХ ст. До сьогодні краєзнавці дискутують щодо його призначення. Є припущення, що тут була синагога, інша версія, що саме тут була Талмуд-тора – початковий навчальний заклад для хлопців із бідних родин та сиріт. Адресні книги Умані за 1911 та 1914 рр. вказують адресу Талмуд-тори з ремісничим відділом: вулиця Пушкінська, власний будинок.

У 1914 р. річний бюджет Талмуд-тори складав 5200 рублів. Кількість учнів дорівнювала 260. Правління закладу очолював Шапіра, казною закладу управляв купець Войко Файнштейн, власник готелю «Ново-Європейський». Завідував Талмуд-торою Ізраїль Герненгорн. Історія зберегла імена кількох учителів уманської Талмуд-тори: Авраам Якович Вайсруб, який також був вчителем юдейського закону в Чоловічому комерційному училищі, Ізраїль Нухимович Солодар, Ліпм. Лейбович Левінсон, Шмуель Іцкович Тувлін та батько Івана (Ізраїля) Кулика Юдель Кулик. Навчання у Талмуд-торі велося державною російською мовою. Хоча Талмуд-тори, були непрестижними навчальними закладами для сиріт та малозабезпечених родин, проте навчання в них російською мовою давало випускникам шанс краще влаштуватися в житті.

В будинку діяли Уманський з'їзд мирових суддів (1914-1919 рр.) та польський клуб "Огніско". У 1919-1920 рр. тут розміщувалися регіональні органи більшовицької влади: комісаріат соціального забезпечення, революційний комітет, повітова селянська спілка. З 1934 р. приміщення були передані ОСОАВІАХІМу (Общество содействия обороне, авиационному и химическому строительству).

У 1946 р. було відкрито навчальний заклад, де готували водіїв для народного господарства та Збройних сил. До 1990 р. також навчали водіїв-електромеханіків. До 1974 р. (Постанова ЦК ДТСААФ СРСР від 14.05.1974 р.) навчальний заклад мав назву Автомотоклуб. З 1991 р. ДТСААФ (Добровольное общество содействия армии, авиации и флоту) перейменоване в Товариство сприяння обороні України.

Автори тексту — Олена Андронатій, Ігор Кривошея 
Детальніше про активність "Картографування об'єктів культурної спадщини Умані"  за посиланням

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину

    Портал створений і підтримується за фінансового сприяння Європейського Союзу. Його зміст належить виключно партнерам проекту ReHERIT та не обов'язково відображає погляди Європейського Союзу.