Свято-Богородицький монастир Чину Святого Василя Великого | ReHERIT
  • Свято-Богородицький монастир Чину Святого Василя Великого
    • Умань , вул. Небесної сотні, 31

Уманський василіянський монастир функціонував у 1765-1834 рр. Будівля Свято-Богородицького василіянського монастиря – одна з найстаріших в Умані. Василіяни (засн. 1617 р.) – чернечий чин унійної (згодом – греко-католицької) церкви здійснювали місіонерську діяльність на Правобережній Україні, де традиційно сильними були позиції православ’я. Перша будівля монастиря була дерев’яною, пізніше у 1765-1790 рр. було збудовано кам’яну. Приміщення в монастирі мали релігійне (каплиця, а пізніше церква), житлове (келії та пансіонат), учбове (аудиторії для навчання) та господарське (кухня тощо) призначення. Василіянська школа при монастирі була потужним освітнім, спочатку релігійним, а згодом світським, центром у місті та всьому регіоні. Тут навчалися уніати (греко-католики), римо-католики та православні. Зокрема, у василіянській школі навчалися представники «української школи» у польській літературі в ХІХ ст. (Йозеф Богдан Залєський, Северин Гощинський, Міхал Грабовський, брати Александр та Сильвестр Гроза та інші), які багато своїх творів присвятили українському козацтву та подіям Коліївщини. Поява поеми Тараса Шевченка «Гайдамаки» була своєрідною відповіддю на поезії представників «української школи».

Тут також здобували освіту відомий вчений Йозеф Мяновський, доктор медицини, хірург Северин Галензовський, знаний історик та етнограф Францішек Генрик Духінський. Радянська влада по-різному використовувала споруду монастиря і тут розташовувалися: ревком, профспілки, театр, казарма. Так, у Пролетарському театрі ставив вистави знаний український режисер, драматург, публіцист, актор Лесь Курбас та робив перші кроки на сцені український поет, філософ і громадський діяч Микола Бажан. Перебудовувалася у 80-х рр. ХІХ ст. та у ХХ ст. Реставраційні роботи здійснюються з моменту передачі будівлі монастиря ДІАЗ «Стара Умань» (2006).

Автор тексту — Ігор Кривошея.
Детальніше про активність "Картографування об'єктів культурної спадщини Умані"  за посиланням

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину

Портал створений і підтримується за фінансового сприяння Європейського Союзу. Його зміст належить виключно партнерам проекту ReHERIT та не обов'язково відображає погляди Європейського Союзу.