Торгові ряди, ратуша | ReHERIT
  • Торгові ряди, ратуша
    • Умань , вул. Небесної сотні, 47

Старий базар на цьому місці існував ще на початку ХІХ ст. Під час громадянської війни значна частина торгових лавок була знищена. Радянська влада на колгоспному ринку поставила дерев'яні торгові лавки, деяка частина яких була з накриттям. Географічне розташування продовольчого ринку привʼязане безпосередньо до памʼятки архітектури «Торгові ряди» (міська ратуша). Перші свідчення і плани, що стосуються торгових рядів в Умані, документально підтверджені кінцем ХVIII ст. В ЦДІА України в м. Києві знаходиться креслення плану уманської ратуші. Згідно з цим планом будівля торгових рядів зберігала загальну для даного типу структуру замкнутого прямокутника з внутрішнім двором. За планом 1780 р. уманські торгові ряди мали чотири кутові вежі та другі поверхи над двома в'їзними воротами. В архіві Потоцьких за 1782 р. є рапорти про хід будівництва уманських торгових рядів. Роком заснування ратуші багатьма дослідниками вважається дата будівництва цих торгових рядів. Проте в 1838 – 1839 рр. стара будівля дуже часто перебудовувалася. У 1852 – 1853 рр. у двох відділеннях гостинного двору (східна частина) у звʼязку з відсутністю в місті будівлі міської в’язниці утримували деяку кількість арештантів. 8 березня 1860 р. розпочалися відновлювальні роботи, після чого у 1861 р. було складено детальний опис торгових рядів.

Напередодні Другої світової війни у підвальних приміщеннях знаходився архів міського управління. За радянської доби будівля належала Управлінню ринків м. Умані. У 1952 – 1953 рр. було проведено ремонт даху і трьох кутових секцій. Враховуючи державне значення й унікальність пам’ятки архітектури - Торгових рядів, постановою Ради Міністрів України від 6 вересня 1979 р. за №442 ця споруда взята під охорону держави і їй надано охоронний номер №1712. У 2002 – 2003 рр. було проведено реконструкцію споруди. З квітня 2013 р. всередині ратуші розпочалися роботи з оновлення існуючих там торгових рядів.

Автор тексту — Ігор Кривошея.
Детальніше про активність "Картографування об'єктів культурної спадщини Умані"  за посиланням

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину

Портал створений і підтримується за фінансового сприяння Європейського Союзу. Його зміст належить виключно партнерам проекту ReHERIT та не обов'язково відображає погляди Європейського Союзу.