Національний дендрологічний парк „Софіївка” | ReHERIT
  • Національний дендрологічний парк „Софіївка”
    • Умань , вул. Садова, 55

Парк "Софіївка" будувався коштом польського магната Станіслава Фелікса (Щенсни) Потоцького (1752-1805) для третьої дружини грекині Софії Вітт (1760-1822). Автором проекту та керівником робіт з будівництва був артилерійський офіцер та інженер Людвік Метцель. Загальна сума витрат на будівництво сягала 15 млн. злотих. Парк в часи Потоцьких створювався ввпродовж 1796-1802 рр. з надзвийчайною швидкістю, але з часом його площа збільшувалася. Урочисте відкриття парку відбулося у 1802 р. Історична частина парку набула певної завершеності в середині ХІХ ст., коли в будівництві брали участь архітектори Андрій Штакеншнейдер та Іван Макутін. На цей час парк вже було конфісковано в Александра Потоцького, як і місто Умань, за підтримку польського повстаня 1830-1831 рр. Спочатку парк було передано відомоству військових поселень, а згодом імператор Микола І подарував його своїй дружині. У 1836-1859 рр. парк називався "Царицин сад". Указом Олександра ІІ від 30 березня 1859 р. «Царицин сад» передано Головному училищу садівництва, яке було переведене з Одеси до Умані. Відтепер іменувався він Уманський сад Головного училища садівництва. З 1923 р. за рішенням Уманського окрвиконкому парк перейменовано в «Сад імені ІІІ-го Інтернаціоналу». 18 травня 1929 р. «Софіївку» (Сад ІІІ Інтернаціоналу) оголошено Державним заповідником.

Сад кілька разів переходить різним відомствам Раднаркому УРСР. У 1945 р. парк відвідав партійний і державний діяч Микита Сергійович Хрущов. Парку повертається його історична назва «Софіївка», він підпорядковується Управлінню у справах заповідників, зоопарків і зоосадів при РНК УРСР. 26 вересня 1955 р. «Софіївка» передається Академії наук УРСР. В ніч з 3 на 4 квітня 1980 р. страшна повінь зруйнувала майже всі гідротехнічні споруди, завдала значної шкоди архітектурним пам'яткам та скульптурам, знищила унікальну рослинність. Того ж року парк повністю відновив свою діяльність і відкрився для відвідувачів. До 200-річчя заснування парку, яке відзначали у 1996 р., впродовж кількох років було проведено масштабні роботи щодо розширення площі парку, реставрації та відновлення окремих елементів садово-паркового ансамблю "Софіївки". Сьогодні парк займає площу майже 180 га. Офіційна сучасна назва - Національний дендрологічний парк «Софіївка» НАН України.

Автор тексту — Ігор Кривошея.
Детальніше про активність "Картографування об'єктів культурної спадщини Умані"  за посиланням

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину

Портал створений і підтримується за фінансового сприяння Європейського Союзу. Його зміст належить виключно партнерам проекту ReHERIT та не обов'язково відображає погляди Європейського Союзу.