Чоловіча гімназія за проектом Владислава Городецького | ReHERIT
  • Чоловіча гімназія за проектом Владислава Городецького
    • Умань , вул. Незалежності, 21

Чоловіча прогімназія розпочинає свою історію з 1883 р., але кілька років вона знаходилася в іншому місці. Архітектор - Владислав Городецький. Замовник будівництва - Міська дума. Основні етапи історії будівлі: 1890–1896 – чоловіча прогімназія; 1896–1920 – чоловіча гімназія; 1921 – штаб 45-ї стрілецької дивізії, її підрозділи та дивізійна школа молодшого командного складу; 1921–1930 – Уманська єврейська професійно-технічна школа (Уманське профтехучилище); 1930–1936 – Уманський технікум механізації та електрифікації сільського господарства; 1936–1941 – Уманський технікум механізації, електрифікації та сільськогосподарського будівництва; 1945–1995 – Уманський технікум механізації сільського господарства; 1995 – 2010 – Уманський агротехнічний коледж; з 2010 – Відокремлений структурний підрозділ «Агротехнічний коледж» Уманського національного університету садівництва.

Викладачем у гімназії працював український етнограф, історик і мистецтвознавець Данило Щербаківський. Тут здобували освіту видатні діячі науки й культури: знаний художник Лев Крамаренко, засновник Уманського краєзнавчого музею, археолог, історик Петро Курінний, польський діяч харцерського руху, польський вчений у галузі фізичної культури Оскар Жавроцький, український поет, філософ і громадський діяч Микола Бажан та інші. Історія будівлі тісно пов’язана з розвитком освіти в Умані за останні 130 років: від імперського періоду до сьогодення тут знаходилися заклади освіти. Якщо прогімназія, а згодом гімназія, були ключовими етапами навчання, що передували вступу до класичного університету, то від 20-х років ХХ ст. у будівлі надавали професійно-технічну, а згодом – агротехнічну освіту. В історії будівлі бачимо українсько-польсько-єврейське переплетіння у минулому. Ідеологічна складова практично відсутня, за винятком короткого періоду, коли у 1917 р. відбувалися засідання Ради робітничих і солдатських депутатів, а у 1921 р. були військові підрозділи.

Автор тексту — Ігор Кривошея.
Детальніше про активність "Картографування об'єктів культурної спадщини Умані"  за посиланням

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину

Портал створений і підтримується за фінансового сприяння Європейського Союзу. Його зміст належить виключно партнерам проекту ReHERIT та не обов'язково відображає погляди Європейського Союзу.