Успенський собор | ReHERIT
  • Успенський собор
    • Умань , вул. Небесної сотні

Кам'яну Успенську церкву було збудовано 1795 р. за підтримки Станіслава Потоцького, власника Умані. Успенська церква була соборною до початку 40-х рр. ХІХ ст. Після кількох землетрусів, які пережило місто у 30-х рр. будівля церкви почала руйнуватися. Успенський собор був місцем, де спочивав прах (померла у Берліні) Софії Потоцької (1760-1822), на честь якої було збудовано парк "Софіївка". Після землетрусів у місті поширювалися чутки, що ця земля не приймає її. На прохання її доньки Ольги Наришкіної труну з тілом Софії було перепоховано у Троїцькій церкві міста Тального, що неподалік Умані. Успенський собор було розібрано, у ХІХ ст. на його місці було встановлено пам'ятний знак. З цього часу роль соборної почала виконувати Свято-Миколаївська церква, яка й отримала назву Свято-Миколаївський собор, а з 1895 р. - Успенський собор. При більшовицькій владі у 20-30-х рр. ХХ ст. не функціонував, а під час нацистської окупації короткотерміново було відновлено його діяльність.

У післявоєнний період.... У 1963-1977 рр. був переданий заводу "Мегомметр", планувалося реконструювати споруду та відкрити заводський клуб. Згодом було передано Уманському краєзнавчому музею, а комуністична влада планувала відкрити Музей атеїзму в будівлі колишнього собору. За радянський період настінні розписи (фрески) було втрачено. На хвилі перебудови, плюралізму та гласності релігійним громадам почали повертати церкви та молитовні будинки. 1989 р. відбулося перше богослужіння, а 1990 р. перейменували у Свято-Миколаївський собор.

Автор тексту — Ігор Кривошея.
Детальніше про активність "Картографування об'єктів культурної спадщини Умані"  за посиланням

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину

    Портал створений і підтримується за фінансового сприяння Європейського Союзу. Його зміст належить виключно партнерам проекту ReHERIT та не обов'язково відображає погляди Європейського Союзу.