Прибутковий будинок кін. ХІХ – поч. ХХ ст. | ReHERIT
  • Прибутковий будинок кін. ХІХ – поч. ХХ ст.
    • Умань , вул. Садова, 5

Прибутковий будинок було збудовано наприкінці ХІХ - на початку ХХ ст. Власник - Віктор Вишневський. Прміщення будинку на початку ХХ ст. використовувалися з різною метою. У 1903 - 1914 рр. тут була фотографія С.І. Рабіновича, у 1903 - 1904 роках – акушерське відділення – Рахіль Вурварг. У 1910 – 1911 рр. у будинку знаходився хіміко-бактеріологічний та аналітичний кабінет провізора Д.А. Білєнкіна, який займався різноманітними медичними, санітарними та технічними дослідженнями. Проводив аналіз харчових продуктів, дезінфекцію приміщень. 24 червня 1913 р. в будинок переїхав кравець з пошиття жіночого одягу М.Трактовенко. З рекламних оголошень відомо, що тут він був і на початку 1914 р. У 1913- 1914 рр. тут також знаходилася майстерня жіночих суконь моделіста Б. Халфина. У своїх рекламах він закликав мешканців міста відвідати його майстерню, у якій шиють наймодніші і найсучасніші моделі суконь. З березня 1914 р. відкрилася «Московська пральня» М. Черновецького. У цей рік тут знаходилося «Комерційне товариство взаємного кредиту».

На початку січня 1917 р. в будинок переїхав зубний лікар М.І. Рабінович, який займався не тільки лікуванням зубів і ротової порожнини, а й видаленням їх без болю, вставляв каучукові та золоті протези. З його рекламного оголошення від 8 лютого 1918 р. в газеті «Уманське слово» нам стає відомою адреса будинку - вулиця Садова № 7.
Напередодні Другої світової війни тут знаходилася майстерня індивідуального пошиття. У період окупації міста німцями тут з 16 серпня 1941 р. розмістилася редакція і друкарня газети «Уманський голос». Колектив видавництва розташовувався в чотирьох кімнатах. Умови роботи були незадовільними. Тому на початку листопада 1941 р. редакція і друкарня перейшли в будинок на вулицю Київська, 1 (нині Європейська, 1)
У післявоєнний період у будинку в 50-х роках ХХ ст. (вулиця К.Маркса, 7) знаходився народний суд 1-ї та 2-ї дільниці, а також нотаріальна контора. З середини 70-х років – це народний суд м.Умані та народний суд Уманського району. У ці ж роки в одному з приміщень працювала контора зеленого господарства міста та кредитна спілка Уманського відділення будівельного банку.

Автор тексту — Ігор Кривошея.
Детальніше про активність "Картографування об'єктів культурної спадщини Умані"  за посиланням

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину

    Портал створений і підтримується за фінансового сприяння Європейського Союзу. Його зміст належить виключно партнерам проекту ReHERIT та не обов'язково відображає погляди Європейського Союзу.