Музей-квартира Надії Суровцової | ReHERIT
  • Музей-квартира Надії Суровцової
    • Умань , вул. Воїнів-інтернаціоналістів, 8а

Будинок побудовано на початку ХХ ст. До 1910 р. він був придбаний Віталієм Суровцовим, активним громадським діячем. Пізніше саме сюди повернулася з заслання його донька Надія Суровцова (1896-1985). Вона була у вирі подій у часи Центральної Ради, займалася активною політичною діяльністю. Перебуваючи у складі дипломатичної місії УНР, яка мала брати участь у переговорах у Франції, вона виїхала за межі України і наступні сім років провела в еміграції. Вона багато читала, сумлінно вчилася й, успішно захистивши дисертацію, стала першою українкою, що отримала науковий ступінь доктора філософії у Віденському університеті. У 1925-1927 рр. мешкала у Харкові, спілкувалася з Миколою Кулішем, Лесем Курбасом, Миколою Хвильовим та ін. Радянські спецслужби запропонували їй співробітництво, але отримавши відмову, заарештували її, звинувативши у співпраці з польською та німецькими розвідками. Тридцять років в’язниць, таборів, примусових поселень на Колимі не зламали її, навіть серед сірого повсякдення вона віднаходила теми для своїх новел, оповідань, нарисів.
У 1956 р. амністована та реабілітована Надія Суровцова отримала змогу повернутися в Україну. У 1957 р. їй дозволили повернутися до Умані, до маленького провінційного міста, де коло потенційних знайомих було значно вужчим та менш дисидентським, ніж інтелектуальне оточення у Києві чи Львові, а також тут вона завжди була під контролем КДБ. Незважаючи на ці фактори, в її будинку сформувався «салон уманської бабусі», куди приходили як давні друзі – Микола Бажан, Юрій Смолич, так і талановита молодь – Іван Бутич, Ярослав Дашкевич, Іван Світличний та ін. «Не забувало» про неї й КДБ, яке прагнуло знати, про що говорять в її будинку. А там точилися жваві дискусії на різні теми, народжувалися нові ідеї. У 2005 р. у цьому будинку відкрито музей-квартиру Надії Суровцової.

Автор тексту — Ігор Кривошея.
Детальніше про активність "Картографування об'єктів культурної спадщини Умані"  за посиланням

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину

Портал створений і підтримується за фінансового сприяння Європейського Союзу. Його зміст належить виключно партнерам проекту ReHERIT та не обов'язково відображає погляди Європейського Союзу.