Готель «Регіна» | ReHERIT
  • Готель «Регіна»
    • Умань , вул. Небесної сотні, 10

Будинок розташований на одній із центральних магістралей міста і є її архітектурною окрасою. На будівлі прикріплено меморіальну дошку із написом, що це колишній готель «Лондон». Однозначно ствержувати про те, що на початку ХХ ст. в цьому будинку розміщувався готель «Лондон», важко. «Адрес-Календарь» на 1904 р. відзначає, що в місті на той час з дев'яти готелів був і готель «Лондон», який знаходився на вулиці Миколаївській (власник Полонський). З міської афіші початку ХХ ст. відомо, що в будинку знаходився мануфактурний магазин, господарем якого був Ш. Г. Городецький. У 1903 р. тут були аптекарські магазини Ш. А. Грінберга та Б.М. Грінвальда, у цьому ж році винаймав приміщення С. Р. Френкель. У 1911 р. деякі приміщення орендував лікар Л.Д. Рутгайзер, а також «2-ое Ссудо-сберегательное Т-во». У цьому ж році сюди перемістився і С.-Петербургський Міжнародний банк, який знаходився на цій же вулиці у будинку Камінського. З 1913 р. по 24 червня 1914 р. тут знаходилася фотографія Е. Бриля «Зоря». Рекламні оголошення за 1914 р. повідомляють, що в будинку були: меблевий магазин А. Ш. Менделехеса, фірма «Буржа» з продажу галантерейних, взуттєвих та панчішних товарів, спеціальний магазин взуття та галош Бр. Бурноса, майстерня А. Лінчука з виготовлення чоловічого, жіночого та дитячого взуття. Наприкінці червня 1914 р. в одній із частин будинку було відкрито готель «Регіна». У будівлі знаходився «Малий театр», власником якого був пан Полонський. За радянської влади «Малий театр» перейменували на «Червоний театр», пізніше на кінотеатр повторного фільму «Хроніка». У лютому 1918 р. в будинку розмістилося правління Союзу будівельних робітників та бюро «Бунда». Наприкінці серпня 1923 р. було відкрито Об’єднаний робітничий клуб імені В. Леніна, який займав увесь будинок. У колишньому готелі розмістилася центральна міська бібліотека, кімнати відпочинку і гурткової роботи, політшкола робкорів місцевої газети. На початку серпня 1924 р. на знак вшанування пам’яті Леніна в клубі було відкрито (першу в місті) Ленінську кімнату. З 1930 по 1934 рр. значну кількість приміщень будівлі віддали під кімнати гуртожитку Інституту соціального виховання. У 1934 р. сюди було переведено біологічний факультет інституту, який через деякий час реорганізовано в природничо-географічний факультет. Після війни тут також знаходився Районний будинок культури. В роки Другої світової війни тут були німецькі установи та штаби. 28 серпня 1941 р. з балкону будинку перед своїми військами виступив А. Гітлер. У 1957 р. тут знаходився Райком КПУ (Комуністична партія України), відділи райвиконкому, Райком ЛКСМУ (Ленінська комуністична спілка молоді України), районна бібліотека, в одному з приміщень знаходилася контора «Сельелектро». У цей період тут була і контора овочевого сортового насіння. На 1976 р. у цьому будинку розміщувалися деякі відділи райвиконкому, районні бібліотеки для дорослих і дітей, кінотеатр повторних фільмів «Хроніка». Зараз споруда пустує і поступово стає занедбаною.

Текст підготовано за матеріалами: Історія уманських вулиць: вулиця Радянська, вулиця Садова та вулиця Рафаїла Чорного. Випуск 3 / В.М. Давидюк // – Умань : ВПЦ «Візаві» (Видавець «Сочінський»), 2014. – 428 с. – С.156-160.

Детальніше про активність "Картографування об'єктів культурної спадщини Умані" за посиланням.

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину

    Портал створений і підтримується за фінансового сприяння Європейського Союзу. Його зміст належить виключно партнерам проекту ReHERIT та не обов'язково відображає погляди Європейського Союзу.