культурна спадщина, археологічна спадщина
  • Тексти

    У Полтаві презентували інтерактивну мапу археологічної спадщини області

    • 29 Березня, П’ятниця

Онлайн-карту створили в рамках проєкту «Віртуальні мандрівки Полтавщиною». На ній розміщені різні археологічні об'єкти Полтавщини, 3D- реконструкції стародавніх поховань та туристичні маршрути. Ініціаторами проєкту стали працівники Центру охорони та досліджень пам’яток археології. Онлайн-платформа поєднує пам’яткоохоронну інформацію (археологічний кадастр, облікову інформацію), туристичну (фото, 3D, сферичні панорами) та археологічну (книги, знахідки, статті). Основним джерелом інформації для заповнення онлайн-платформи, стали матеріали Центру охорони та досліджень пам’яток археології.

Чим мапа корисна?

За словами авторів проєкту, мапа створена, щоб привернути увагу до історико-археологічної спадщини Полтавщини для її збереження, дослідження та популяризації. Ще одна ціль проєкту — покращити можливість для активних подорожей серед туристів.

Що на карті?

Онлайн-платформа розроблена за аналогією супутникової карти. За допомогою неї користувачі можуть віртуально подорожувати з точки «А» в точку «В» за прикладом Google Earth. Також, на сайті можна оглянути всі пам’ятки згори. Карта містить тридцять сферичних панорам, десять – 3D-візуалізацій та дві 3D-моделі давніх поховань. На онлайн-платформі є можливість отримати повну інформацію про об’єкт: фото, відео, картографічне зображення, посилання на монографії та публікації, текстову інформацію. Загалом, таких електронних об’єктів — 200. Крім того, користувачі сайту можуть самі додавати на мапу інші історико-культурні об’єкти та будувати власні маршрути відповідно до наявних. Крім археологічних пам’яток Полтавщини на онлайн-мапі розміщено п'ять авторських історичних маршрутів, за допомогою яких можна спробувати віртуальні мандрівки. Чотири з них передбачені і для подорожей у реальному форматі.

Для кого?

За словами авторів проєкту, інтерактивна мапа — «Віртуальні мандрівки Полтавщиною» може бути корисною викладачам, екскурсоводам, краєзнавцям, історикам та студентам. Інформацію з мапи можна використовувати у наукових роботах та в практичних цілях. Також, карта стане цікавою туристам, які за допомогою карти зможуть спланувати самостійні подорожі Полтавщиною.

«Схожі об'єкти, переважно, розміщені за межами великих сіл та містечок, тому ці фортеці, майдани, місця битв ще досі зберегли свою автентичність та є потужним ресурсом для збільшення кількості подорожей та розвитку громад в культурній сфері. Наш проєкт покликаний максимально розкрити інформацію про пам’ятки, створити «моду» на археологію, розвивати і підтримувати думку, що археологічна спадщина – це круто і археологічно-історичний туризм обов‘язково треба спробувати!», ділиться досвідом менеджерка проєкту — Ксенія Малік.

Для більшої зручності користувачів онлайн-мапи, команда проєкту планує розробити спеціальний додаток. Щоб проєкт розвивався в подальшому, автори планують поповнювати онлайн-платформу новою інформацією та об'єктами на ній.

Текст: Оля Гуцол
Ілюстрації: map.codpa.org.ua

 

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину