Центр міської історії – це незалежна дослідницька інституція, яка працює у напрямках дослідження міської історії, цифрової гуманістики і архівування, публічної історії та освітніх програм.
Серед фокусів діяльності Центру міської історії зокрема є дослідження спадщини міст. Як інституція, яка не лише вивчає місто минулого, але і живе і працює у місті сучасного, ми прагнемо виходити за академічні рамки, а відтак пропонуємо і підтримуємо культурні й інші громадські ініціативи, які працюють із темою спадщини безпосередньо у просторі міста. Одним із перших проєктів, у якому ми працювали зі спадщиною у просторі міста, був “Простір Синагог”, спрямований на вшанування єврейської історії. Своєрідним продовженням цього проєкту стала участь у проєкті ReHERIT та реалізація у його межах реконструкції площі у Єврейському кварталі Львова (2018-2021). Згодом проєкт реконструкції отримав відзнаку від Європейської премії з міського громадського простору 2022.
Важливим напрямком у діяльності Центру також є працювати зі спадщиною, використовуючи цифрові інструменти. Відтак, у проєктах Міського медіаархіву Центр прагне популяризувати та актуалізувати виклики та проблеми пов’язані з архівуванням та архівною спадщиною. Завдання архіву – збір, зберігання та збереження через оцифрування, дослідження, удоступнення та популяризацію колекцій і матеріалів, які часто залишаються поза увагою державних архівних колекцій. Але й також ми активно розвиваємо співпрацю із музейними інституціями та підсилюємо їхню спроможність оцифровувати чи описувати колекції. Як приклад, проєкт "Роз/архівування пост/індустрії", у межах якого ми розвивали міжінституційну співпрацю із Маріупольським краєзнавчим музеєм, Покровським історичним музеєм, Донецьким обласним краєзнавчим музеєм та Університетом Сент-Ендрюса. У 2023 р. проєкт здобув престижну премію European Heritage Awards / Europa Nostra Awards 2023 у категорії "Залучення громадян та підвищення обізнаності".
Інший цифровий проєкт – “Інтерактивний Львів” – розповідає історію міста через історію місць та просторів. На карті Інтерактивного Львова опубліковані архітектурні та історичні описи громадських та житлових будівель. Публікації базуються на архівних документах та кресленнях у поєднанні з історичними зображеннями та мапами з Міського медіаархіву. У рамках проєкту ведеться дослідження про інституції та середовища охоронців спадщини у місті у XIX-XX століттях та формування підходів до самого поняття "спадщина".
ПРОЕКТИ
- Форум "Горизонти спадщини"
- Умань. (Не)знані історії міста
- Спільне та конфліктне
- КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА УМАНІ: знати, щоб розуміти
- Матеріали про Другу світову
- Відкриття оновленої площі та ознакування у історичній єврейській дільниці Львова
- Презентація матеріалів для гідів "Складні сторінки спільної історії: Розповідаючи про Другу світову у Львові"
- Розмовляючи через спадщину: Розробка та пілотування матеріалів на тему складної спадщини
- Спадщина, яку відкриваєш. Серія відеоісторій
- Екскурсії єврейським кварталом
- Єврейська Умань
- ReHERIT для гідів
- Простір синагог
Спадщина для відновлення: кращі практики та політики адаптації об'єктів спадщини
Найбільш документована війна. Симпозіум документаційних та архівних проєктів
Роз/архівування пост/індустрії
Міська спадщина: концепції, практики та спадки