Національний історико-меморіальний заповідник “Биківнянські могили” | ReHERIT
  • Національний історико-меморіальний заповідник “Биківнянські могили”

    Київська , Київ

Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» розташований у Дніпровському р-ні м. Києва, за 1,5 км від колишнього селища Биківня. Територія НІМЗ «Биківнянські могили є найбільшим в Україні місцем поховання жертв сталінських репресій, які охопили всі верстви суспільства. Назву Заповідника визначає наявність на його території, у 19 і 20 кварталах Дніпровського лісництва, колишньої спецділянки НКВС УРСР – найбільшого в Україні таємного могильника, де радянські репресивні органи закопували тіла жертв Великого терору і сталінських репресій, розстріляних у київських в’язницях НКВС у 1937 – 1941 рр. Створення в Биківнянському лісі меморіального комплексу було започатковано Розпорядженням Президента України № 98/94-рп від 11 серпня 1994 року «Про заходи з увічнення пам’яті жертв політичних репресій у селищі Биківня». Перші пам`ятні знаки (брили з написами на вшанування жертв репресій, стилізовані хрести, Пам’ятник репресованому) встановлені в 1995 році за проєктом українських митців – скульптора В. Чепелика і архітектора Г. Кислого). 22 травня 2001 року Постановою Кабінету Міністрів України №546 було створено Державний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили».

Указом Президента України від 17 травня 2006 року №400/2006 Державному історико-меморіальному заповіднику «Биківнянські могили» надано статус Національного. 21 вересня 2012 року на території НІМЗ «Биківнянські могили» у присутності президентів України та Польщі урочисто відкрито Міжнародний меморіал жертв тоталітаризму 1937-1941 років. Місією Заповідника стало збереження і вшанування пам’яті про жертв політичного терору й перетворення цієї пам’яті на чинник формування колективної національної ідентичності громадян та дієвий запобіжник виникненню у суспільстві антигуманістичних тенденцій. Відтак, науково-дослідна, культурно-просвітницька, виставкова діяльність установи була спрямована як на донесення правди про період Великого терору, висвітлення репресивних практик радянського тоталітарного режиму, так і на інформування широких кіл громадськості про персональний вимір Биківнянської трагедії.

Заповідник проводить оглядові лекції-екскурсії, при установі діє лекторій, який можна замовити на безоплатній основі, організовуємо і проводимо науково-просвітницькі та культурно-мистецькі заходи, створюємо та надаємо на експонування фотодокументальні виставки.

Упродовж 2015-2022 рр. була підготовлена низка фотодокументальних виставок, які не лише розповідали про функціонування таємної спецділянки НКВС УРСР у Биківнянському лісі, й причини масових політичних репресій, а й через особисті історії показували втрати, яких зазнали українці у тій чи іншій соціально-професійній групі. Виставки експонувалися як на території Заповідника, так і в інших закладах культури. З електронним каталогом виставкових проектів Заповідника можна ознайомитися тут: https://bykivnia.org.ua/strong-kataloh-vystavok-nimz-bykivnianski-mohyly-za-2015-2022-roky-strong/ Також були започатковані проєкти: «Сторінками Биківнянського мартиролога», «Биківнянська трагедія: імена з безіменних могил», «Відлуння Биківні», «Портрети Биківні», «Биківнянський злочин: пошук правди, пам'ять».

З діяльністю Заповідника можна ознайомитися на офіційному сайті установи: https://bykivnia.org.ua/ Відео- та аудіопродукція розміщаються на сторінці Заповідника в Ютубі: https://www.youtube.com/@user-ld7rm1zo9j

 

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину