КУ “Обласний центр національних культур у м. Рені” | ReHERIT
  • КУ “Обласний центр національних культур у м. Рені”

    Одеська , м. Рені

1 липня 2000 року департаментом культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської облдержадміністрації в Рені було відкрито КУ "Обласний центр національних культур в Ренійському районі" (після ліквідації району перейменований на КУ "Обласний центр національних культур у м. Рені" ). Місто Рені розташоване у південно-західній частині Одеської області та є адміністративним центром громади. Рені знаходиться на стику трьох держав – України, Молдови та Румунії. До складу громади входять – м. Рені та 7 сіл (одне з яких гагаузьке, друге – болгарське, інші молдовські).

За даними Всеукраїнського перепису на території громади мешкають представники 59 національностей. Усі вони наповнюють культурний простір народними традиціями, особливостями своєї культури. Зберегти та популяризувати народні традиції, звичаї, обряди – така мета працівників нашого Центру з перших днів його існування. ОЦНК створює умови для збереження і розвитку української культури і культур національних меншин, які проживають на території нашої громади, сприяє відродженню традиційної народної творчості, художніх промислів і ремесел, створенню фольклорних, театральних і вокальних колективів. Успішно співпрацює із краєзнавцями, істориками, представниками владних структур, культурно-мистецькими закладами, школами, дошкільними закладами, національно-культурними товариствами Ренійської громади. Методичний відділ веде активну науково-дослідну діяльність, яка відображається у методичних розробках. Ведуться польові дослідження нематеріальної культурної спадщини. Систематично проводяться тематичні лекції, лекції-презентації, уроки, бесіди для молоді. Міжнародні проєкти, круглі столи, конференції.

При ОЦНК є невелика бібліотека з унікальними книгами мовами нацменшин, словарами, довідниками, підручниками та іншою літературою. Створена картотека народних умільців Ренійської громади. З діяльністю нашого Центру пов’язана підтримка старих та народження нових творчих традицій, де фольклорні мотиви переплітаються із сучасною манерою виконання. Яскравим прикладом цього є наші заходи на Різдво, Щедрий вечір, Масницю, Івана Купала, День Дунаю, Миколая. Ми запровадили свята національних культур, які згодом перетворилися на міжнародні фестивалі – болгарський, гагаузький, молдовський, український. Це дуже яскраві заходи з обрядами, піснями рідною мовою, запрошуються вокальні, інструментальні, танцювальні колективи з інших громад, областей та держав. У 2013 році започаткований фестиваль, де була представлена багатонаціональна культурна палітра всієї ренійщини. Центр бере участь в усіх масових заходах, які проходять у громаді, має багато відзнак.

При ОЦНК працюють творчі колективи: вокальні, фольклорні, театральні. Проводяться майстер-класи і виставки декоративно-ужиткового мистецтва, презентація книг, літературні читання тощо. Минулого року унікальний обряд ренійщини «Різдвяний обряд «Мошу (обряд чоловічої коляди)», поширений на території села Орлівка Ренійської громади, населення якого складають етнічні молдовани, був внесений до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України (охоронний номер – 033.нкс).

 

 

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину