Історико-краєзнавчий музей міста Винники | ReHERIT
  • Історико-краєзнавчий музей міста Винники

    Львівська , Винники

Історико-краєзнавчий музей міста Винники створено рішенням Винниківської міської ради першого демократичного скликання в 1991 році. Відкрито постійно діючу експозицію 4 вересня 1994 року, а в 1996 році музей отримав статус обласного.

Археологічна колекція музею відображає історію міста та його околиць з найдавніших часів. Речі побуту, які експонуються у відділі археології, належать до культур лінійно-стрічкової кераміки (V тис. до н. е. з урочища Лазки), лендельської культури (IV тис. до н. е. з ур. Торговиця), лійчастого посуду і трипільської культури (III тис. до н. е. з гір Жупан та Лисівка). Цікавою знахідкою музею став скарб із 39 предметів бронзи і білого металу. Він належить до гальштатсько-латенської доби, що охоплює хронологічні рамки культур пізньої доби бронзи — ранньозалізної доби (І тис. до н. е.).

У експозиційному відділі «Історія Винник XIV-поч. XX ст.» експонуються стародруки, різьба по дереву, оригінали та фотокопії документів, які свідчать про походження, розвиток міста і краю. У залі «Видатні люди» представлені особисті речі, фототографії та документи особистостей, якими пишається місто: міністра віросповідань Огієнка, відомого громадського діяча В. Левицького, міністра УНР Івана Липи, лікаря Якова Нагляка, письменниць Катрі Гриневичевої та Мирослави Сопілки, істориків Михайла Керницького та Михайла Влоха, оперної співачки Олександри Любич-Парахоняк, художників Миколи Федюка, Ірини Банах-Твердохліб, Тараса Левківа. Експонуються знахідки з Винниківського замку, тютюнової фабрики, старовинні речі побуту, культові предмети. Цікавими експонатами є колекція стародруків XVII—XIX ст. та скульптури Ф.Штуфліссера (XIX ст.), Оленського (XVIII ст.). За час функціонування музею тут експонувалися численні виставки видатних митців України (О. Скоп, Євгена Манишина, Петра Сипняка, Тараса Левківа, Ірини Банах-Твердохліб та ін.), відбувалися зустрічі з відомими науковцями в галузі археології та антропології.

Проекти

У 2019 р. музеєм реалізовано проект «Популяризація пам’яток археології через інтерактивну систему інформаційного забезпечення» в рамках конкурсу культурно-мистецьких проектів «Малі міста – великі враження».

У 2019 р. успішно реалізовано проект «Інноваційні технології у сучасній експозиції».

У вересні-грудні 2018 року музеєм реалізовано проект «Нові технології експозиційного дизайну», за підтримки УКФ. Метою проекту стало оновлення нової експозиції зали «Археологія».

Музеєм розроблено новий туристичний маршрут – «Глинянським шляхом»  (Винники – Журавники – Глиняни – Золочів – Унів – Вижняни), до якого ввійшли нові, цікаві та перспективні музейні об’єкти. Серед них панська садиба ХІХ ст. у с. Журавники та Музей ткацтва та килимарства у м. Глиняни (відділи КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей»).

З метою створення музею ткацтва та килимарства та організацію майстер-класів в Глинянах організовано ряд етнографічних експедицій, на даний час зібрано більше тисячі артефактів, на основі яких ведеться робота по створенню майбутньої постійно діючої експозиції.

Щорічно КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» спільно з науково-дослідними установами України та Польщі проводить археологічні дослідження околиць м. Винники та Львівської області.    У 2019 році проведено кілька науково-пошукових експедицій, дві з яких є міжнародними.

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину