ГО “Алєм” | ReHERIT
  • ГО “Алєм”

    АР Крим (тим. окуп. територія) , Крим

Кримськотатарська громадська організація «Алєм» створена у Криму у 2009 році. З 2014 року реалізує свою діяльність на материковій частині України, займаючись популяризацією та інтеграцією культури корінного народу України, кримських татар, до загальноукраїнського культурного простору.

Знаходиться у місті Київ (Україна). Команда ГО «Алєм» координує та здійснює активності, пов'язані з охороною зазначених елементів нематеріальної культурної спадщини. Зусиллями команди ГО «Алєм» були підготовлені документи та інформаційні матеріали для включення елементу нематеріальної культурної спадщини «Орьнек – кримськотатарський орнамент та знання про нього» до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України (2018) та до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО (2021), елементу «Практика та культурний контекст приготування чіберек та янтик - традиційних страв кримських татар» до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України (2022).

Одним з головних напрямків діяльності організації є вивчення, збереження, популяризація культурної спадщини корінного народу України - кримських татар. Діяльність ГО "Алєм" здійснюється відповідно до довгострокового стратегічного плану, розробленого нашою командою. Ми прагнемо через творчість відтворювати культурну пам'ять, народну мудрість і позитивні складові життя українського і кримськотатарського народу. У такому прояві цінність культурної ідентифікації найбільш близька серцю сучасної молоді і може стати добрим прикладом вміння говорити з навколишнім світом, який щодня піддається глобалізації мовою творчості і творення.

Геополiтичне й культурне самoвизначення України у свiті, пoза сумнiвом, належить дo числа найбiльш актуальних і важливих стoрін буття української нації. Пiсля прогoлошення незалежностi, перед Україною, як сувереннoю державoю пoстала прoблема пoшуку фoрмули iнтеграційних процесiв в єврoпейські та світові структури, насамперед, з пoгляду oсмислення тогo мiсця, яке вoна має посiсти в сучаснoму глoбалізованому свiті, адекватнoго спiввіднесення внутрiшніх прoблем українськoго суспiльства iз єврoпейськими і загальнoсвітовими тенденцiями. Також після подій 2014 року, oсобливе мiсце займає задача фoрмування нoвого, бiльш глибoкогo розумiння українським суспiльством унiкальної культурнoї та історичної спадщини, пов'язаної з Кримом і кримськими татарами, тобтo сприйняття країни, oсновними рисами якoї є мультикультурнiсть та толерантність. Діяльність, яку здійснює наша команда за межами України - це наш внесок в інтеграцію України в світовій простір, який дозволяє продемонструвати світові культурне розмаїття проєвропейської України, сприяє побудові крос - культурного діалогу. Ми маємо можливість широкого спілкування зі світом мовою кримськотатарського орнаменту, пропагуючи загальнолюдські цінності, які закладені у Орьнек, демонструючи світу наскільки важливим є збереження актуальності, а не старовинності форм вираження.

 

Проекти:

Проєкт "Сенси, що об'єднують" (лютий 2022 - січень 2024 року) в якому через репрезентацію культури корінного народу України - кримських татар, зокрема, елементу "Орьнек", демонструються спільні для українського та кримськотатарського народів сенси та цінності, що об'єднують. Проект мультивекторний та охоплює різні культурні сфери.

1. Промоційна кампанія з єднання української та кримськотатарської культур, до відзначення 15-річчя приєднання України до Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини. Обличчями кампанії від 1+1 media стали продюсер, автор і ведучий проєкту “Реальна історія” Акім Галімов, а також ведуча телеканалу 1+1 Україна та ТСН Марічка Падалко. 

2.Створено сайт «Орьнек» у відповідності до Оперативних принципів та методів охорони НКС в умовах небезпеки Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини 2003 року. Сайт створено трьома мовами, відкриває світ талановитих майстрів ужиткового мистецтва, носіїв елементу "Орьнек" та їх творчості. 99% представлених майстрів проживають в Криму. 

3.Виставка «Miras. Спадщина». Скарбниця Національного музею історії України. 

4. Google Arts & Culture - онлайн-платформа, використовуючи яку громадськість може отримати доступ до зображень високої чіткості художніх робіт, які зберігаються у музеях — партнерах ініціативи. Експонати з виставки "Мірас" оцифровані та розміщені на платформі у розділі "Кримські татари", супровід трьома мовами. https://artsandculture.google.com/story/uwUBCPYpTO0_XA

5. Створення поетичних перекладів українською та англійською 14 пісень для альбому Джамали "Qirim". 

6. Концертна програма «Файний Франко Ф’южн» у Національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка.

Співпраця з Національним академічним драматичним театром імені Івана Франка розпочалася з проєкту «Емєль» /«Прагнення». 

7. Розвиток секції «Кримськотатська гуманітаристика» в Малій Академії Наук України (нематеріальна культурна спадщина у неформальній освіті). Метою проєкту є посилення культурної складової освітнього процесу, сприяння міжкультурному діалогу та повазі до культурного розмаїття всередині країни, збереженню та популяризації нематеріальної культурної спадщини кримських татар шляхом розвитку відкритих за ініціативою ГО "Алєм" регіональних секцій «Кримськотатарськая гуманітаристика» в Малій Академії Наук України. https://www.facebook.com/man.fidan Проєкт «Разом». 21 майстер ужиткового мистецтва ( 16 з Криму і 5 з материкової України), які практикують Орьнек, провели 7 днів у літній резиденції м. Косів 

Проект «Бєрєкєт». Створена серія з 15 відео, як результат арт-челенджу між майстрами традиційного кримськотатарського орнаменту Орьнек 

Проєкт «Крос-культура». Вперше кримськотатарський орнамент Орьнек був поєднаний з індонезійською технікою фарбування тканини Батік та створена ексклюзивна колекція яскравих хусток і шарфів на тонкому маргіланському шовку ручної роботи з Узбекистану, яка поєднала традиційні мотиви з сучасними тенденціями індустрії моди. 

Проєкт "Етнонім" Українсько-німецький проєкт “Етнонім” поєднав елементи українського і кримськотатарського фольклору, джазу та нової академічної музики в спільному онлайн-концерті. Він став результатом музичної співпраці берлінського джазового ансамблю "GANNA" і української співачки Ганни Гринівої, разом з кримськотатарською співачкою Аліє Хаджабадіновою та кримськотатарською танцівницею Ельнарою Халіловою. 

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину