Бережанський краєзнавчий музей Бережанської міської ради Тернопільської області | ReHERIT
  • Бережанський краєзнавчий музей Бережанської міської ради Тернопільської області

    Тернопільська , Тернопіль, Бережани

Бережанський краєзнавчий музей відкрито 20 вересня 1980 року. В колекціях музею зібрано понад 23 тис. експонатів. Експозиція музею розміщена в залах: «Археологія», , «Історія міста Бережани: люди, події, будівлі», «Український побут і ремесло кінця XIX—поч. XX ст.», «Літературна Бережанщина», «Перша світова війна», «Лисоня—вершина січового стрілецтва», «Історія, побут та культура депортованих українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини та Підляшшя 1944-1946 рр.», «Інтер'єр вітальні кін. XIX—поч. XX ст.», «Iсторія плаcту та політичних репресій на Бережанщині», «Друга світова війна та УПА», «Мистецька Бережанщина», «Боротьба за незалежність», «Природа».

Ми пропонуємо те, чого немає в інших музеях: найбільше в Україні зібрання картин художника із Синіх Гір, австралійця родом з Бережан Володимира Савчака; цікаві експозиції та матеріали про бої Українських січових стрільців на горі Лисоні та учасників ОУН і УПА, зв’язкову Романа Шухевича Галину Дидик. Заслуговують уваги колекції декоративно-прикладного мистецтва краю, старовинних вишитих рушників 16-и областей України, нумізматики, філателістки та сфрагістики. У музеї – найбільший фонд матеріалів родини Старухів – провідників національно-визвольної боротьби. Із роками музейні експозиції розширювались і змінювались. На сьогодні експозиції Бережанського краєзнавчого музею містять

Музей організовує та проводить екскурсії, конференції, тематичні уроки, вечори, лекції, виставки, майстер- класи, квести, презентації книг; надає наукові консультації, екскурсійні послуги маршрутам.

Проєкти:

Проєкт «200 кроків до Тараса Шевченка» в Бережанському музеї. Проєкт стартував 22 серпня 2013 року – рівно за 200 днів до 200-річчя Тараса Шевченка і мав широкий розголос у ЗМІ в Україні та за її межами, став доброю промоцією музею та міста Бережани. Метою проекту було: за допомогою різноманітних методів музейної роботи систематизовано залучати до музею різні категорії відвідувачів, згуртовувати молодь, представників громадських організацій для проведення культурно-мистецьких акцій, покликаних популяризувати велич національного пророка Тараса Шевченка, його життєвого і творчого шляху. https://www.tenews.org.ua/post/show/200_krokiv_do_tarasa_shevchenka_v_berezhanah
 
Проєкт «Художники-Амбасадори. Українська Австраліана» реалізований у 2017 році за фінансової підтримки Посольства Австралії в Україні. http://info.berezhany.net/the-news/dovkola/3746-savchak.
 
21 червня у рамках програми 2017 р. на честь 25-річчя встановлення дипломатичних відносин між Австралією і Україною, а також відзначення 70-річчя поселення українців в Австралії, у Києві відбулося відкриття виставки «Художники-Амбасадори. Українська Австраліана». Це — спільний проект Бережанського краєзнавчого музею, Посольства Австралії в Україні та київського Музею української діаспори, який готувався близько двох років. Вперше в Україні експонуються понад 60 творів живопису та графіки шести українсько-австралійських художників з колекцій Музею української діаспори та Бережанського краєзнавчого музею. Cеред них — представники третьої хвилі еміграції: Володимир Савчак, Тимофій Мессак, Петро Кравченко, Степан Хвиля, Леонід Денисенко та сучасна австралійська художниця українського походження Світлана Солдатова.
 
Проєкт "Новий зал "Природа", реалізовано за кошти міської ради та спонсорів у 2021 році. https://www.youtube.com/watch?v=VUQ2Q84Uq9Q, https://suspilne.media/131474-na-ternopilsini-vidkrili-kimnatu-prirodi-v-kraeznavcomu-muzei/
 
18 травня 2021 року ми відкрили новий зал «Природи». У залі розмістилися такі експозиційні вузли «Пернаті друзі», «Хижаки», «Жителі водойм», «Чисте довкілля», «Мамонти на Бережанщині» та родзинка залу «Живий куток». Мета цього залу розповісти відвідувачам про звірів, які живуть навколо нас. Один із основних акцентів це екологічне виховання. В залі можна побачити, і навіть доторкнутись, до гордого оленя, який є символом нашого міста. Для маленьких відвідувачів про тваринок розповідає оленятко Женя, котре говорить дитячим голосом, і дуже подобається дітям. Музей пропонує у залі “Природа” проведення майстер-класів, тематичних уроків з екологічного виховання, квести на природничу тематику та багато іншого.
 
Проєкт «Україна - це ти!» є результатом багаторічних напрацювань ("Школа писанкарства" діє достатньо довго, про що свідчить датована писанка 1992 року авторства знаної в місті вчительки Тетяни Дубіч). Ми поставили собі за мету ідентифікувати Україну через наші рушники та писанки. Рушники - дарунки Марії Хамар, а писанки створені творчими музейницями за зразками Віри Манько, книга "Українська народна писанка". Україна представлена рушником та писанками, котрі розповідають своїми взорами про багатогранність творчої натури кожного українця. Про навіть непізнану свою творчу українську ідентичність переконувалось багато дорослих відвідувачів писанкових майстер-класів, адже після заняття звучало ледь не від кожного: "А я і не знала (не знав), що вмію писати писанки". Географія відвідувачів була широкою, професії тих, хто приходив писати, теж різноманітні - від творчих архітекторів та вчителів, аж до працівників технічних скерувань.
 

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину