Складні сторінки спільної історії: розповідаючи про Другу світову війну у Львові
  • Для Гідів

    Складні сторінки спільної історії: розповідаючи про Другу світову війну у Львові

    • 08 Серпня, Четвер

Складні сторінки спільної історії: Розповідаючи про Другу світову у Львові.
Друга світова війна – чи не найскладніша тема для неупередженого дослідження та критичного осмислення минулого в сучасному українському суспільстві. Водночас це тема, що викликає інтерес не лише у львів'ян та мешканців України, а й гостей нашого міста з різних частин світу. Це тема повна складностей, суперечностей і неоднозначностей в оцінках. Це тема, за якою ховаються особисті історії тих, хто пережив війну і родичів тих, хто не пережив. Це історія, яка обросла міфами, ідеологічними та політичними маніпуляціями. Це історія, по якій залишилися різні, часто
взаємовиключні пам'яті.

Як про Другу світову розказувати у Львові, місті, яке радикально змінила ця війна? Як про неї розказувати містянам, які знають про війну з підручників чи родинних історій, туристам, які нічого не знають про Львів і Україну, і тим, для яких Львів став складною сторінкою родинної історії винищення та виселення? Як олюднити цю історію і вийти за межі мілітарних та національних наративів? Як побачити різні вибори і примуси людей того часу? Як працювати з конфліктними пам'ятями? І чому важливо говорити про множинність історій Другої світової?

Публікація поділена на п'ять блоків: радянська окупація, колаборація, топографія Голокосту, реакція львів'ян на Голокост та закінчення війни. Кожен блок пропонує певну кількість тем, які прив'язані до локацій у просторі міста.

Пов'язання тем з місцями є пропозицією для читача вибудовували свої
власні маршрути Львовом часів Другої світової та місцями пам'яті про неї з запропонованого масиву матеріалів.

Матеріали доступні також в форматі онлайн-карти. З ними можна ознайомитися на онлайн-платформі проекту Центру міської історії "Інтерактивний Львів" (ЛІА), який дає просторовий вимір темам, доповнюючи їх візуальним матеріалом, пов'язаннями з іншими сюжетами та місцями, присутніми в енциклопедії ЛІА.

Цільовою аудиторією цієї розробки є гіди, які не тільки представляють історичний та сучасний образ міста для відвідувачів, а й виступають агентами щоденної культурної дипломатії в комунікації з різноманітними аудиторіями. Незважаючи на те, що матеріали націлені на професійне середовище, широка аудиторія знайде в цій публікації багато нового і ґрунтовно опрацьованого матеріалу.

Розробники матеріалів:

Олена Андронатій, Інна Золотар, Ірина Мацевко, Анна Чеботарьова, Томаш М. Янковський.
Запрошені дослідники: Оксана Дудко, Тарас Мартиненко, Андрій Усач.
Організатор програми: Центр міської історії
Координаторка: Ірина Мацевко
Редагування: Оксана Панчишин
Дизайн: Ірина Цімерман

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину