Житомирський обласний краєзнавчий музей — це один з найдавніших музейних закладів в Україні, заснований у другій половині ХІХ століття. У 1865 році музейні працівники згуртувалися навколо Волинського губернського статистичного комітету, створивши відому колекцію мінералів. Ця колекція швидко збільшувалася завдяки зусиллям вчених, краєзнавців та колекціонерів, і зберігалася та експонувалася в публічній бібліотеці до 1911 року.
Художній відділ музею був створений у 1919 році та включає у себе частини націоналізованих приватних колекцій, серед яких найбільш відомі — зібрання баронів де Шодуар та Ілінських-Стецьких. Тут представлені твори провідних художніх шкіл Європи, включаючи Італію, Францію, Голландію, Польщу та Австрію. Музей проводить науково-краєзнавчі конференції та різноманітні науково-освітні заходи, такі як уроки пам'яті, творчі зустрічі, тематичні вечори, літературно-мистецькі свята.
До складу Житомирського краєзнавчого музею входить низка музейних закладів Житомирщини, розташованих як в обласному центрі, так і поза його межами, на правах філій-відділень:
- Літературно-меморіальний музей В. Короленка (у Житомирі)
- Літературно-меморіальний музей Лесі Українки в м. Звягелі
- Коростенський краєзнавчий музей
- Музей партизанської слави Полісся в с. Словечне Овруцького району
- Музей-садиба родини Рильських у с. Романівка Попільнянського району
- Брусилівський історичний музей ім. І. І. Огієнка