Умань – одне з міст України, яке, через свою історію, вважається багатоетнічним. Впродовж століть, місто населяли поляки, євреї та українці та разом формували історію міста. Згодом, внутрішні конфлікти та зміна влади підсилювали самостійність етнічних груп та зробили невидимим цю взаємодію, яка впливала на формування міського культурного ландшафту.
Щоб поєднати ці історії в одну та практично показати взаємодію цих трьох етнічних груп було розроблено спеціальний туристичний маршрут «Поруч і разом: прогулянка багатокультурним минулим Умані». Маршрут створений в рамках активності проєкту ReHERIT щодо ознакування 10 місць в Умані. Ще одна ціль розробки – вихід за межі стереотипів щодо історії Умані: єврейської – не тільки про хасидів-прочан, української – не лише про козаків, польської – не лише про розповіді володарів-магнатів міста.
Екскурсія складається із 22 точок об’єктів історичної спадщини Умані. До дев’ятнадцяти з них можна дістатися пішки, три інші – віддалені від центру міста. Карта маршруту складається з коротких описів 15 об’єктів, розширеними текстами для 7 точок та передмовою/впровадженням до екскурсії. Для розширених описів було обрано об’єкти, які потребували нових інтерпретацій та інклюзивного підходу до розкриття окремих тем чи сюжетів міста.
Маршрут створений для туристів для самостійних прогулянок містом. Також, він буде корисний місцевим та приїжджим гідам, які можуть доповнити свої екскурсії цими об’єктами. В маршрут входить сім з десяти об’єктів, які згодом буде ознаковано в публічному просторі міста.
Розробляв екскурсію історик Артем Харченко, дизайн карти розробила Оксана Нестеренко, а літредакторкою стала Світлана Паламарчук.
Команда проєкту дякує за рекомендації та консультування розробки маршруту, краєзнавцю та директору Державного історико-культурного заповідника «Стара Умань» – Владиславу Давидюку.
Напрацювання доступне у форматі електронної карти та конспекту екскурсії, в кінці якого є мапа маршруту історичних об’єктів Умані.