Цифрова архітектура: IT-технології у роботі з культурною спадщиною | ReHERIT - Портал культурної спадщини Умані та Львова
  • Тексти

    Цифрова архітектура: IT-технології у роботі з культурною спадщиною

    • 22 Січня, Середа

Ми зібрали небанальні проекти, які привертають увагу та роблять культурну спадщину ближчою до людей, використовуючи IT-технології. Оцифровані об'єкти можна використовувати по-різному. Наприклад, створити 3D-модель та застосувати її для реставраційних і будівельних робіт. На основі готових даних можна розробляти туристичні путівники з елементами доповненої і віртуальної реальності (AR/VR технології), використовувати їх під час створення онлайн-гідів, 3D-мап та навіть сувенірної продукції.

Архітектурні мініатюри Львова

В основу проекту «Відчуй Україну на дотик» покладено ідею допомогти незрячим людям «побачити» світ навколо себе, яка виникла у співпраці Ресурсного центру НУ «Львівська політехніка» з IT-компанією ELEKS. Команда ELEKS спільно з командами Skeiron та Polyspase studio створили 3D-моделі архітектурних споруд для незрячих. Серед оцифрованих об'єктів: Львівський державний цирк, Будинок органної та камерної музики, пам'ятники Адаму Міцкевичу та Івану Франку, Латинський кафедральний собор, церква Вознесіння Христового та Порохова вежа.

Оцифруванням об'єктів займалася команда Skeiron, яка популяризує нові методи роботи з архітектурною спадщиною, створює візуальний архів 3D-моделей пам'яток України, щоб в майбутньому архітектори, скульптори та реставратори могли відновити первісний стан об'єктів. Серед останніх проектів команди — Церква святих Ольги і Єлизавети та Пам'ятник Св. Юрію Змієборцю у Львові, та інші оцифровані пам'ятки.

Фото: ELEKS

Спадщина Одеси

Команда Pixelated Realities сканує будівлі і скульптури Одеси, створює базу даних з інформацією про місцеву культурну спадщину. За допомогою 3D-моделювання вони роблять віртуальні тури містом, а також додатки доповненої реальності для смартфонів та комп'ютерів. Таким чином Pixelated Realities розповідає людям про об'єкти спадщини і проблеми, які з ними пов'язані. Крім того, вони показують, як за допомогою сучасних технологій зберегти і надалі працювати з пам'ятками культурної спадщини міста. Серед відсканованих об'єктів: площа Дюка, статуї засновників і видатних діячів Одеси, дача Докса і Пасаж.

Для того, щоб створити базу даних оцифрованих пам'яток, команда реалізовує проект ARCH F6. Ці матеріали дадуть можливість контролювати і значно підвищити якість реставрації і реконструкції історичних будівель в місті. У проекті є Google карта, на яку можна нанести позначку з об'єктом, який потрібно оцифрувати. Кожен небайдужий може долучитися до збереження культурної спадщини свого міста.
Портфоліо Pixelated Realities налічує оцифровані об'єкти по всій Україні. Наприклад, вони працюють над створенням Інтерактивного оцифрованого музею на Поштовій Площі в Києві. Команда оцифровує усі археологічні знахідки на території і розробляє VR-тур, який можна буде завантажити у Google Play. Список оцифрованих об'єктів постійно оновлюється як в Одесі, так і в інших містах України.

Pixelated Realities — це неприбуткова громадська організація з Одеси, яка розробляє доступні для людей цифрові інструменти для збереження і відновлення культурної спадщини, а також для проектування і оновлення громадського простору. У проектах використовують тривимірне сканування, віртуальну і доповнену реальність.

Фото: Pixelated Realities

Pinzel AR

Задум проекту полягає в тому, щоб осмислити спадщину Пінзеля за допомогою IT технологій. Проект по оцифруванню спадщини барокового скульптора Йогана Георгія Пінзеля з додатком доповненої реальності, який дозволяє дивитись 3D-моделі робіт скульптора у різних режимах, містить інформацію про окремі скульптури та їхні особливості, дозволяє дізнатися більше про творчість митця. Саме Львівський музей сакральної барокової скульптури у Львові.

У проекті команда працює над створенням тривимірних високоточних моделей скульптур Пінзеля, які знаходяться в Україні та закордоном, розробляє сайт і додатки для смартфонів. Таким чином проект популяризує нові підходи до неформальної освіти з використанням сучасних технологій 3D-моделювання та доповненої реальності.
Проект «Pinzel.AR» реалізовує Мистецька рада «Діалог» спільно із Львівською галереєю мистецтв.

Фото: Pinzel AR

3D прогулянки

Організація AERO 3D займається оцифрування культурної спадщини більше 3-х років. За цей час вони встигли оцифрувати об'єкти музеїв, пам'яток архітектури, територій. За допомогою технології Matterport (ред. технологія, яке дозволяє створювати інтерактивну 3D-модель приміщення) команда оцифровувала і створила віртуальні 3D-тур Муніципальним музеєм ім. О.В. Блещунова в Одесі. Сама технологія створення віртуальних турів дозволяє зручно переглядати віртуальний тур з телефону за допомогою додатку.

Серед проектів можна також знайти віртуальний тур Національним музеєм «Меморіал жертв Голодомору», або переглянути оцифровані пам'ятники Києва, серед яких Монумент Незалежності який увійшов до ТОП 10 оцифрованих моделей культурної спадщини за версією Sketchfab (ред. платформа для публікацій, поширення, продажу і купівлі 3D, VR i AR контенту).

Фото: AERO 3D

Текст: Владислав Рудий
Обкладинка: Tim Mossholder

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину