Умань є містом, яке відоме у світі як важливе місце хасидизму і тепер як найбільший паломницький центр хасидів в Європі. Але що ми знаємо про минуле єврейської громади міста, крім цієї історії? Як з'явилися євреї в місті і чому вони були такими важливими для розвитку і процвітання приватного містечка Потоцьких? Якими були їхні традиції, щоденне життя в час, коли хасидська громада була лише невеличкою і зовсім невпливовою частиною громади? В який спосіб єврейська спільнота разом з іншими громадами творила багатокультурну міську мозаїку, яка залишилася в обрисах будинків, вулиць, у спогадах і пам’яті міста. Як і чому так трагічно обірвалося життя євреїв Умані в час Другої світової війни? Які пам’ятки багатої єврейської спадщини збереглися в місті і про що вони нам говорять?
З цими питаннями впродовж декількох місяців працювали гіди та історики, готуючи матеріали для екскурсії єврейською Уманню. Завданням цієї розробки є запропонувати інклюзивні підходи до представлення єврейської спільноти Умані, включити її у ширші політичні, культурні та соціальні міські процеси, а також у контексти історії східноєвропейського єврейства та історії Східної Європи XVII–XXI століть.
Розробка містить розширений конспект екскурсії, карту маршруту та підбірку вибраних джерел, наукових статей та частин монографій до теми. Маршрут екскурсії складається із 26 точок, серед яких є шість віддалених від центру й двадцять – у пішій досяжності.
Детальніше про методологію та структуру матеріалів – у передмові до конспекту екскурсії. Розробка доступна в форматі електронної публікації та електронної карти. Друковані карти маршруту єврейською Уманню знаходяться у відділі туризму Уманської міської ради.
Цільовою аудиторією цієї розробки є гіди, які представляють історичний та сучасний образ міста для туристів, виступають агентами щоденної культурної дипломатії в комунікації з різними аудиторіями.
Конспект екскурсії розробила гідеса, дослідниця єврейської історії та викладачка єврейської історії і традиції Олена Андронатій (Львів). Науковий консультант – професор єврейських студій Північно-Західного університету в Чикаго Йоханан Петровський-Штерн.
Особлива подяка за допомогу та фахові поради др. Сергію Кравцову (історик архітектури, дослідник Центру єврейського мистецтва Єврейського університету в Єрусалимі) та Владиславу Давидюку (краєзнавець, директор Державного історико-архітектурного заповідника «Стара Умань»).