Що таке біла книга? | ReHERIT - Портал культурної спадщини Умані та Львова

Що таке біла книга і навіщо вона? 
Біла книга (англ. White paper) — це інформаційно-аналітичний, авторитетний документ про певну тему або проблему, яка може бути корисна читачеві. Біла книга містить у собі експертні думки та дослідження, які пропонують конкретне рішення або рекомендацію з теми. Її ціль - надання корисної інформації щодо певної проблеми та різні алгоритми дій в тому чи іншому питанні. Практика створення і використання БК поширена в Європейському Союзі і охоплює різні питання: транспорту, охорони довкілля, захисту прав споживачів, інформації та її верифікації тощо

Організація може використовувати БК для того, щоб показати свою експертність в певній темі, а також , щоб прорекламувати свої послуги. 
Ну а для тих, хто не знає куди і як рухатись, БК можуть стати цінним дороговказом з корисними порадами. 

У якому форматі створюється БК? 
Зазвичай розмір БК 10-30 сторінок, але бувають об'ємніші документи. Усе залежить від того, наскільки важливо розкрити потенційній аудиторії певну проблему або питання. Такі матеріали зазвичай публікуються на офіційному сайті в форматі PDF з можливістю завантажити файл. 

Коли з'явилися перші білі книги? 
Від початку БК називали коротке пояснення до законодавчого документа, яке у ХІХ столітті надавалося владою Великобританії для обговорення в парламенті. Пізніше термін поширився і набув нового значення у бізнесі, де БК наблизилась до форми маркетингової презентації. У технічній сфері БК зазвичай пояснювала теоретичні відомості про новий продукт, наприклад, інформація про перший персональний комп'ютер або мобільний телефон. Відтак традиція створення і використання білих книг поширилася на всі сфери діяльності: від маркетингу до роботи з культурною спадщиною. 

Існують тільки БК чи інші кольори книг? 
Окрім БК є ще низка різних кольорових книг (зелені, сині, жовті тощо). Кольорові книги — це загальна назва для публікацій політичних документів, які створюються в різних країнах. Назва документа чи збірки давалася відповідно до кольору обкладинки. Традиція створення і поширення таких документів походить з Великобританії. Зауважимо, що в кожній окремій країні підходи до створення кольорових книг могли відрізнятися. 

БК відносять до частини сірої літератури — матеріали і дослідження, які створює організація як частину внутрішньої діяльності компанії. Це звіти, дослідження, робочі документи, державні документи, білі книги тощо. Продукція сірої літератури має бути доступною для публічного або приватного розповсюдження серед тих, кому така інформація може бути корисною. 

Яке відношення має БК до культурної спадщини? 

Ви працюєте з культурною спадщиною і пишете про ефективну роботу з культурною спадщиною для економічного, культурного і соціального розвитку. Далі пропонуєте ці матеріали тим, хто працює або потенційно зацікавлений у роботі з культурною спадщиною (міська влада, громадські організації, бізнес тощо). Особливістю білої книги є те, що після аналізу певної теми, надаються висновки, поради і розбір помилок. Таким чином документ може бути дороговказом для тих, хто тільки починає рухатись у сфері роботи з культурною спадщиною. 

Текст: Владислав Рудий
Фото: Skyla Design

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину