Спостереження щодо соціологічних досліджень у Львові та Умані | ReHERIT
  • Тексти

    Спостереження щодо соціологічних досліджень у Львові та Умані

    • 22 Січня, Середа

Однією зі складових проекту стало проведення соціологічних досліджень у місті Львові та Умані. Пропонуємо вашій увазі спостереження соціологині Алли Марченко кураторики цих досліджень.


Проект „ReHERIT” включив у себе соціологічну частину, в якій дослідження здійснювались як якісними (експертні інтерв’ю, фокус-групи), так і кількісними методами (опитування мешканців). Результати цих досліджень виявили багато проблем і, водночас, можливостей роботи з культурною спадщиною в Умані та Львові.

Я б хотіла виділити три аспекти, які були для мене важливими, але залишилися невидимими у звітах.

Перше – це цінність встановлення контактів з людьми, для яких тема місцевої культурної спадщини є фахово цікава та які готові вкладати свої зусилля для досягнення спільного результату у майбутньому. Тут незамінною стала робота координаторокпроекту в Умані та Львові. Я познайомилася з непересічними людьми, які займаються в кожному з цих міст своєю улюбленою справою, і це перекрило одиничні прикрі досвіди.

Друге – це пошук фахової соціологічної компанії, яка могла б провести репрезентативне дослідження серед мешканців обох міст та експертні фокус-групи. В часи загального знецінення науки та химерного уявлення про соціологію як щось елементарне, що може легко провести ледь не кожна особа, доводилось зважувати різні пропозиції та враховувати досить помірний бюджет проекту на дослідницьку частину. Ми співпрацювали з компанією „Соціоінформ”, яка має досвід роботи з соціально значущими темами в різних регіонах України. Наша співпраця була інтенсивною, а телефон – гарячим, ми до останнього спільно правили звіти.

Третє – це парадокс узавищених очікуванняхдеяких людей в експертних колах щодо швидких змін одразу після дослідження і, водночас, дистанція до тих, хто приїхали з власними установками ззовні. Але, відмічу, за час проекту я помітила зсуви в мисленні, зменшення цієї дистанції та бажання створювати нові проекти зусиллями місцевих громад. Я виразно усвідомила, що масштабні зміни починаються саме з розширення рамок мислення, і видима частина цих змін попереду. Я дізналась багато нового про уявлення мешканців Львова та Умані про культурну спадщину в своїх містах. Умань – моє рідне місто, місто мого дитинства, і я усвідомила, як часом непросто досліджувати його історії збоку.

В цілому, я дуже вдячна за можливість співпрацювати з проектом ReHERIT та Центром міської історії. Останній став для мене важливим містком між Варшавою, Львовом та Уманню не лише в географічному плані, а, насамперед, в символічному. Власне, одним з важливих для мене висновків за час роботи у проекті стало усвідомлення того, що робота зі спільною культурною спадщиною безпосередньо пов’язана зі спільними цінностями у командній роботі.

З матеріалами досліджень можна ознайомитись у вкладці «Матеріали», категорія «Дослідження».

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину