Від занепаду до відкриття: Старовинний особняк у Деражні відкрили для відвідувачів | ReHERIT
  • Новини

    Від занепаду до відкриття: Старовинний особняк у Деражні відкрили для відвідувачів

    • 24 Листопада, Неділя

Старовинний особняк у Деражні десять разів виставляли на продаж. Архітектурну пам’ятку купила львів’янка — культурна менеджерка та засновниця ініціативи "Спадщина.UA" Ганна Гаврилів. Вона придбала занедбаний палац за 1,26 мільйона гривень. 

 

Палац в Деражні – щойно виявлена пам’ятка архітектури місцевого значення. Неймовірна історична будівля 1910 року побудови, найкраща споруда в давньому місті з багатою історією Деражні. Понад століття вона вважалася особняком адвоката Периторіна та впродовж всього періоду Радянського союзу функціонувала як школа та палац піонерів."Будинку приватного адвоката Периторіна" більше ста років.

 

Реставраційні роботи тривали 4 місяці. За цей час детально дослідили сам палац та місто. Під час них знайшли невідомі раніше для істориків факти періоду XVII - XVIII ст., та виправили історичну помилку. З’ясувалося, що не існує ніякого адвоката Периторіна. Перший власник особняка – адвокат насправді виявився Гершгоріном.

 

— Під час укладання документації діловоди неправильно прочитали прізвище і так неіснуюче прізвище увійшло в офіційний документообіг, – розповіла Ганна Гаврилів.

 

Тож особняк "Периторіна" перейменували на палац Гершгоріна. Під радянським шиферним дахом знайшли фрагменти рідноі фальцевоі крівлі з білої бляхи виробництва одеської фабрики єврея з українським прізвищем Давида Люльки, повністю відновили дах та встановили на куполі шпиль.

 

Також розкопали від будівельного сміття та вперше за понад півстоліття відновили доступ до понад 300 квадратних метрів розкішних підвальних приміщень із арковими склепіннями та залишками унікальної столітньої дренажної системи, що оберігала раніше палац від частих наводнень сусідньої річки Вовк.

 

В підвалах та на горищі знайшли, ідентифікували та законсервовували фрагменти із 5 унікальних кахлевих печей виробництва проскурівської мануфактури Гальперіна, що колись прикрашали інтер’єри палацу. Збірка налічує 54 зразки неглазурованої червоної кераміки з клеймами та може за чисельністю та різноманіттям позмагатися з найбільшими музейними та приватними колекціями кахель України. Про це розповідають на сторінці палацу.

 

Цими вихідними палац Гершгоріна відкрили для відвідувачів. У суботу пройшла перша екскурсія для всіх охочих.

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину