«Спадщина, здатна відновлювати громади»: в Івано-Франківську пройшов триденний семінар в рамках UREHERIT | ReHERIT
  • Новини

    «Спадщина, здатна відновлювати громади»: в Івано-Франківську пройшов триденний семінар в рамках UREHERIT

    • 21 Листопада, Четвер

24–26 вересня пройшов міжнародний професійний навчальний триденний семінар CPD program Ukraine: Module 2 проєкту UREHERIT в Івано-Франківську.

Семінар, організований Національною спілкою архітекторів України та Асоціацією архітекторів Швеції, відбувся за підтримки Івано-Франківської обласної організації НСАУ та Палацу Потоцьких «Простір інноваційних креацій “Палац”».

 

Особливістю події було проведення семінару на двох визначних локаціях міста Івано-Франківськ. Перший пройшов у Драмтеатрі імені Франка, типовому модерністському проєкті з яскравим декоративним оздобленням в етнорегіональному карпатському стилі, прикладі українського автентичного підходу в архітектурі 70-х — 80-х. Крім того, відбулася презентація Палацу Потоцьких у контексті історії та концепції ревіталізації комплексу пам’ятки архітектури як якісного прикладу відновлення архітектурної спадщини на користь громади від директора КП ПІК «Палац», архітектора Володимира Гайдара.

24–26 вересня пройшов потужний міжнародний професійний навчальний триденний семінар CPD program Ukraine: Module 2 проєкту UREHERIT в Івано-Франківську. Фото: НСАУ

Урочисте відкриття програми CPD Ukraine: Module 2 відбулося за участі президента Національної спілки архітекторів України Олександра Чижевського, архітекторки Тіни Вік, керівника проєкту з боку Асоціації архітекторів Швеції Пера Мікаеля Селлстрьома (онлайн), кураторки проєкту UREHERIT Рути Лейтенайте (онлайн) та міського голови Руслана Марцінківа.

Що таке Програма CPD Ukraine і яке її значення для спільноти архітекторів? Це програма безперервного підвищення кваліфікації щодо спільного та сталого розвитку зі спадщиною.

24–26 вересня пройшов потужний міжнародний професійний навчальний триденний семінар CPD program Ukraine: Module 2 проєкту UREHERIT в Івано-Франківську. Фото: НСАУ

Це також освітня платформа для обміну практичними знаннями між професіоналами (з України та ЄС) із фокусом на розробленні пілотних проєктів у діалозі з учасниками програми. Для учасників це можливість отримати знання та сертифікати про підвищення кваліфікації європейського рівня.

Метою семінару було обговорення методів оцінки, документації, аналізу, оцінювання та стійкої трансформації матеріальної й нематеріальної спадщини України та того, як вони впливають на здатність відновлювати місцеві громади в Україні. Як збалансувати захист пам’яток із інтересами розвитку місцевих громадських послуг і створення робочих місць у сфері туризму.

24–26 вересня пройшов потужний міжнародний професійний навчальний триденний семінар CPD program Ukraine: Module 2 проєкту UREHERIT в Івано-Франківську. Фото: НСАУ

Темою семінару, яка отримала найбільше уваги, стали правові норми, що регулюють захист та управління спадщиною, досвід Швеції та колізії українського законодавства. Під час події виступали Анна Бондар, депутатка ВР; Василь Петрик, начальник відділу містобудівної документації Міністерства культури та інформаційної політики України; віцепрезидентка НСАУ Олена Олійник та з боку Швеції — дослідниця культурної спадщини в Уппсальському університеті, антикварка в Адміністративній раді округу Еребру, доцентка в Кампусі Готланду Мія Геер.

«Українське законодавство має прогалини та конфлікт норм, що дає можливість у межах закону нищити спадщину абсолютно “законно”», — заявила Анна Бондар та закликала Міністерство культури врегулювати підзаконні акти, щоб унеможливити «законне знищення» цінних об’єктів.

«UREHERIT: Архітектори для спадщини в Україні» — це проєкт консорціуму 8 європейських країн, 11 організацій, що об’єднали зусилля для дослідження та збереження архітектурної спадщини України. Велика кількість європейських партнерів дає можливість залучати різноманітний досвід та консолідувати його для створення нового бачення проєктів збереження спадщини, залучення інвестицій, розвитку українських експертів та налагодження професійного нетворкінгу.

Європейська практика реставрації, яка має розвинути український підхід до управління спадщиною й надати архітектурі стійкості та впорядкування згідно із сучасними міжнародними стандартами та для розвитку місцевих громад, полягає в тому, щоб створити безпечні умови для відновлення та залучення інвестицій у проєкти відновлення спадщини. Так, один із напрямів діяльності Національної спілки архітекторів України та Асоціації архітекторів Швеції — це підготовка проєктів для залучення інвестицій, що означає впорядкування всіх необхідних проєктних даних і правових актів та навіть модернізацію певних правових норм, виправлення колізій і ризиків через спілкування з державними органами, як-от Міністерство культури та інформаційної політики України, парламентарями та іншими організаціями (наприклад, UNESCO).

«Саме відсутність знань та усвідомлення власної причетності до культурної спадщини, тотальне невігластво власників і користувачів об’єктів пам’яток архітектури, відсутність чітко сформованих, зрозумілих і загальнодоступних правил поводження з об’єктами культурної спадщини, меж та міри відповідальності за її збереження в усіх дотичних спричиняє недбале ставлення, пошкодження та дуже часто — втрату вартісних елементів аж до руйнування.

Такі події, що проводяться в рамках міжнародної програми UREHERIT, якраз допомагають заповнити прогалини, котрі, на жаль, є характерними не тільки для Івано-Франківська, а й практично для кожного історичного міста України», — зазначив Володимир Гайдар, архітектор, директор КП «Простір інноваційних креацій “Палац”».

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину