Культурний розвиток у промисловому місті: досвід Кривого Рогу | ReHERIT
  • Новини

    Культурний розвиток у промисловому місті: досвід Кривого Рогу

    • 08 Вересня, Неділя

Що більшість із нас знає про Кривий Ріг? Найімовірніше, на думку спадає, що це місто незвичної форми – довге й вузьке, зосереджене навколо важкої промисловості. Але це далеко не все, що можна сказати про Кривий Ріг.

Катерина Левченко, культурна менеджерка, разом із командою заснувала у місті Криворізький центр сучасної культури (KRCC). Вони активно працюють над тим, щоб змінити сприйняття міста, показати його з нового боку та розвивати сучасну культуру в одному з найбільш промислових міст країни.

Створення культурного середовища в промисловому місті

«Коли ми опитали культурних менеджерів з різних куточків України про культуру Кривого Рогу, виявилося, що вони майже нічого про це не знають. Більшість асоціює місто з бігунами, бандитами й важкою промисловістю. Позитивного сприйняття культури Кривого Рогу на національному рівні майже немає», – розповідає Катерина Левченко.

Це стало одним із показників, який підштовхнув до необхідності розвивати сучасну культуру у рідному місті. Крім цього, було багато інших причин, як-от бажання розвивати культурну економіку, зробити Кривий Ріг привабливим як для його жителів, так і на всеукраїнському рівні, сформувати запит на культурне дозвілля. В кінцевому підсумку – сприяти формуванню громадянського суспільства.

Початок шляху

Катерина заснувала Криворізький центр сучасної культури в травні 2023 року. Живучи на два міста – Кривий Ріг і Київ – вона вирішила робити свій внесок не тільки в столичні проєкти, а й у регіональні. За її словами, у Кривому Розі бракує людей, які практикують сучасну культуру й мистецтво, і тих, хто готовий займатися менеджментом культурних проєктів.

Команда центру частково базується у Кривому Розі, частково – в інших містах, що дозволяє поєднувати різну експертизу й бачення процесів. «Ми з командою віримо в розвиток українських міст, у їхній потенціал, у децентралізацію. Кожному українському місту потрібна сучасна культура», – ділиться Катерина.

Місія культурного центру

Місія культурного центру – розвивати культурний потенціал Кривого Рогу, створюючи й стимулюючи середовище для креативних індустрій. Це важливо як для економічного розвитку міста, так і для зменшення залежності від чорної металургії.

«Ми хочемо, щоб Кривий Ріг був привабливим для його мешканців, для жителів інших міст України й навіть для іноземців як туристичний напрямок, як місто для дозвілля і як центр сучасної культури», – кажуть у команді.

Виставкові проєкти, study trips та подкасти

KRCC займається не тільки культурними, але й освітніми проєктами. За час існування центру команді вдалося реалізувати проєкти із залученням місцевих експертів і представників інших міст, зокрема з ініціатив усеукраїнського масштабу.

«У нас було кілька виставкових проєктів. Перший з них під назвою «Спротив» був пов’язаний з практиками спротиву українського суспільства під час війни. Була також виставка одеського нонконформізму, виставка костюмів до кінофільму «Памфір», фестиваль міжнародної анімації «Лінолеум» й інші проєкти», – розповідає Катерина.

У центрі робили урбаністичну резиденцію «Кривий Ріг: культурна спадщина», яка створена для збереження й популяризації культурної спадщини та ревіталізації індустріальної спадщини міста. Крім цього, тут проводять освітні події для культурної й креативної спільноти. Зокрема, тренінги з краудфандингу, інклюзії, комунікацій і юриспруденції.

У KRCC є свій подкаст «Анатомія особистості», у якому слухачі можуть познайомитися з представниками сфери культури, мистецтв, моди й інших креативних індустрій з Кривого Рогу та всієї України. Також команда організувала поїздку-нетворкінг для культурних менеджерів Кривого Рогу до Львова.

Фестиваль сучасної міської культури «КривБаз»

Однією з важливих подій, організованих центром, став фестиваль сучасної міської культури «КривБаз». Це благодійний фестиваль, де гості можуть дізнаватися про культуру Кривого Рогу й інших українських міст, відкривати для себе мистецтво, навчатися на лекціях, пробувати нове, їсти смачну їжу, спілкуватися й загалом цікаво проводити час.

«Під час розроблення концепту ми надихалися прикладами київських фестивалів «Кураж» і Kyivness, проте «КривБаз» – це фестиваль з урахуванням контексту саме нашого регіону, чим він і цікавий», – каже Катерина.

Перший фестиваль відбувся у квітні 2023 року. Програма включала лекторій із провідними експертами, майстер-класи, чайну церемонію, винну дегустацію, pop-up виставку сучасних митців, а також маркет від українських брендів. Наступний фестиваль планується на 4–6 жовтня з більш насиченою програмою, що включатиме лекторій, виставку сучасного мистецтва, музичну програму, перформанс, літературні читання, арттерапію й воркшопи для дітей і дорослих.

Фестиваль благодійний: плата за вхід – донейт від 100 гривень, усі зібрані кошти організатори передають на потреби ЗСУ. З першого фестивалю вдалося зібрати близько 40 000 гривень, на які закупили устаткування для військових.

Плани на майбутнє

Команда KRCC планує реалізовувати проєкти національного й міжнародного масштабу, зробивши Криворізький центр впізнаваним культурно-мистецьким проєктом на мапі України й світу. Наразі більшість відвідувачів культурного центру – це жителі Кривого Рогу. Однак у команди є стратегія з розширення аудиторії на всеукраїнську й міжнародну. Один із пунктів цієї стратегії – організація фестивалю сучасної міської культури «КривБаз».

Команда проходить навчання від краудфандингової платформи «Моє місто» й збирає 148 000 гривень, необхідні для проведення другого фестивалю. Долучитися до збору можна за посиланням.

Матеріал створений за підтримки «Місто змін» – акселератора з краудфандингу для громадських організацій й активістів від команди платформи «Моє Місто».

Повна версія матеріалу доступна за посиланням.

Відкрий спадщинуДізнавайтесь цікаве про культурну спадщину